Medarbejdere


Ledelse - Forskning og samlinger - Skoletjenesten - Arrangementer og frontpersonale - Udstillinger og bygninger - Molslaboratoriet - Administration - Frivillige - Studenterformidlere

 

Ledelse

Bo Skaarup, museumsdirektør
Tlf.: 89 33 37 85
bs@nathist.dk

Henrik Sell, vicedirektør
Tlf.: 89 33 37 23
sell@nathist.dk

 

Forskning

Kent Olsen, forskningsansvarlig, forsker og kurator, PhD 
Tlf.: 40 27 20 30 
kent@molslab.dk

Thomas Secher Jensen, seniorforsker emeritus
Tlf.: 89 33 37 86
tsj@nathist.dk

Thomas J. Simonsen, forsker og kurator, PhD
Tlf.: 23 32 26 24
t.simonsen@nathist.dk

Christina Vedel-Smith, kurator og akademisk medarbejder 
Tlf.: 89 33 37 32
cvs@nathist.dk


Formidling

Kirsten Lund, udstillings- og formidlingsleder
Tlf.: 89 33 37 25 / 21 55 13 30
kirsten@nathist.dk

Pernille Mølgaard Andersen,
formidlingsinspektør, skoletjenesteansvarlig
Tlf.: 89 33 37 89 / 61 22 66 03
pma@nathist.dk

Lars Bøgh, formidlingsinspektør, aktivitetsleder
Tlf.: 89 33 37 88
lb@nathist.dk

Erik Haar Nielsen, formidler (virksomhedspraktikant)
Tlf.: 29 28 59 79
biox@nathist.dk

Anne Cathrine Lorentzen
Konceptudvikler ved formidlingsafdelingen
Tlf.: 21 59 96 33
udstilling@nathist.dk

Maibritt Møbjerg
Formidlingsmedarbejder
Tlf.: 21 57 07 68
formidling@nathist.dk 

 

Samlinger, registrering og bevaring

Hans Viborg Kristensen, samlingsansvarlig konservator
Tlf.: 40 27 13 73
hans@nathist.dk

Charlotte Vikkelsø Hansen, konservator 
Tlf.: 29 74 98 75 
charlotte.v@nathist.dk

Susan Ebeling, samlingsmedarbejder 
samling@nathist.dk 

 

Projekter og konsulentopgaver

Morten D. D. Hansen, museumsinspektør 
Tlf.: 61 55 51 47
mortendd@molslab.dk

Lars Brøndum, projektleder
Tlf.: 23 36 16 62
lars@nathist.dk

Sigrid Kistrup Ilsøe, projektmedarbejder
Tlf.: 30 50 29 25
ski@nathist.dk

Emil Skovgaard Brandtoft, biolog og projektleder
esb@nathist.dk
Tlf.: 23 36 90 47

Anna Bonnichsen, projektleder GO' Mejlgade
Tlf.: 23 27 87 22
ab@nathist.dk

 

Arrangementer og frontpersonale

Birgitte Neergaard-Petersen, butiksleder
Tlf.: 89 33 37 33
birgitte@nathist.dk

Susanne Bøgeskov, butiksmedhjælper
Tlf.: 89 33 37 33
sb@nathist.dk

 

Teknisk afdeling

Allan Nielsen, teknisk ansvarlig 
Tlf.: 40 40 26 28
allan@nathist.dk

Kim Hjortshøj, snedker
Tlf.: 89 33 37 35
kimh@nathist.dk

Danny Agerup, teknisk medarbejder 
Mob.: 40 40 36 27
danny@nathist.dk

Mikael Jakobsen, IT-medarbejder
Tlf.: 61 22 66 01
mikael@nathist.dk

 

Molslaboratoriet

Anni Kjeldsen, leder af Molslaboratoriet 
Tlf.: 87 52 72 50
ak@molslab.dk

Jan Mouritzen, forvalter
Tlf.: 87 52 72 60
janm@molslab.dk

Marianne Graversen, naturvejleder
Tlf.: 20 56 62 12 
marianne@molslab.dk


Ann Kuhlmann, husalf
Tlf.: 50529908


Anette Saurmilch, husalf
Tlf.: 28453002


Charlotte Sørensen, husalf
Tlf.: 20434539


Chris F. Berkenheier, pedel
Tlf.: 24629217

Henning Petersen, emeritus, frivillig
Tlf.: 87 52 72 70
hp@molslab.dk

 

Administration

Karin Larsen, regnskabschef & HR ansvarlig
Tlf.: 89 33 37 84
kl@nathist.dk

Tina Ruhe, regnskabsassistent
Tlf.: 89 33 37 22
tr@nathist.dk

Knud Olav Andersen, biblioteksmedarbejder
Tlf.: 89 33 37 20
musbib@nathist.dk


Kommunikation

Nina Seirup, PR- og marketingansvarlig
Tlf.: 89 33 37 82
ns@nathist.dk

Jens Erik Møller, PR- og kommunikationsmedarbejder
Tlf.: 89 33 37 24
booking@nathist.dk, pr@nathist.dk 

Lone Folmer Nielsen, projektassistent
Tlf.: 61 16 93 31
lofo@nathist.dk

 

Volontører

Frank Jensen 
fj@nathist.dk

Henning Petersen, emeritus, frivillig
Tlf.: 87 52 72 70
hp@molslab.dk

Jane Anderson

Jørgen Terp Laursen, frivillig med speciale i pattedyr
Tlf.: 61 51 64 64
jtl@nathist.dk  

Svend Bagger Larsen

 

Studenterformidlere

Anders Fedder
af@nathist.dk - tlf.: 24 65 02 24

Athena Valentin Jensen
avj@nathist.dk - tlf.: 60 58 12 30

Jakob Sørensen
Tlf.: 21 14 02 71

Jens Thorving Andersen 
jta@nathist.dk - tlf.: 28 97 11 55

Julia Svane
juliasvane@nathist.dk - tlf.: 61 68 29 71

Julie Pedersen
jp@nathist.dk - tlf.: 27 25 35 60

Kirstine Lund
kirstinelund@nathist.dk - tlf.: 30 49 63 88 

Lars Svejgaard Hansen
lesh@nathist.dk - tlf.: 30 25 08 68 

Lasse Pedersen
41 82 00 64

Marie Warming
mariewarming@nathist.dk - tlf.: 28 12 55 48

Naja Skov Nielsen
Tlf.: 28 71 06 27

Sofie Kjeldgaard
sofiekjeldgaard@nathist.dk - tlf.: 30 49 63 88 

Trine Qvist
tq@nathist.dk - tlf.: 29 72 84 62

Gratis i det grønne

Kom med på gratis guidede naturture - i Aarhus, i Mols Bjerge og i din baghave.

Se mere i kalenderen

Naturhistorisk Museum · Wilhelm Meyers Allé 210, Universitetsparken, 8000 Arhus C · Tlf 86129777 · nm@nathist.dk · www.nathist.dk