Employees

Allan Nielsen, teknisk ansvarlig 
Tlf.: +45 40 40 26 28
allan@nathist.dk

Allan Pedersen, naturplejer
Tlf.: +45 24 62 92 17

Anni Kjeldsen, leder af Molslaboratoriet 
Tlf.: +45 87 52 72 50
ak@molslab.dk

Arne Skyt Eriksen, butiksafløser
Tlf.: +45 89 33 37 33

Bo Skaarup, museumsdirektør
Tlf.: +45 89 33 37 85
bs@nathist.dk

Catrine Mortensen, PR- og kommunikationsmedarbejder (løntilskud)
Tlf.: +45 89 33 37 24
foredrag@nathist.dk, pr@nathist.dk 

Christina Vedel-Smith, kurator og akademisk medarbejder
Tlf.: +45 89 33 37 32
cvs@nathist.dk

Erling Dochweiler, butiksleder
Tlf.: +45 89 33 37 33
doch@nathist.dk

Frank Jensen, museumsinspektør, deltid 
Tlf.: +45 89 33 37 60
fj@nathist.dk

Hans Viborg Kristensen, samlingsansvarlig konservator
Tlf.: +45 89 33 37 27, +45 40 27 13 73
hans@nathist.dk

Henning Petersen, emeritus, frivillig
Tlf.: +45 87 52 72 70
hp@molslab.dk

Henrik Sell, vicedirektør
Tlf.: +45 89 33 37 23
sell@nathist.dk

Jan Gruwier Larsen, museumsinspektør
Tlf.: +45 89 33 37 31
jgl@nathist.dk

Jan Mouritzen, forvalter
Tlf.: +45 87 52 72 60
janm@molslab.dk

Jens O. Pedersen, servicemedarbejder
jens@molslab.dk

Karin Larsen, regnskabschef & HR ansvarlig
Tlf.: +45 89 33 37 84
kl@nathist.dk

Kent Olsen, kurator, Ph.D.-studerende 
Tlf.: +45 89 33 37 46, +45 40 27 20 30 
kent@molslab.dk

Kim Hjortshøj, snedker
Tlf.: +45 89 33 37 35
kimh@nathist.dk

Lars Bøgh, formidlingsinspektør, arrangementsansvarlig
Tlf.: +45 89 33 37 88
lb@nathist.dk

Lars Brøndum, biolog, akademisk medarbejder
lars@nathist.dk

Louise Havndrup, biolog, formidler (løntilskud)
biox@nathist.dk

Marianne Graversen, naturvejleder
Tlf.: +45 20 56 62 12 
marianne@molslab.dk

Mikael Jakobsen, IT-medarbejder
Tlf.: +45 61 22 66 01
mikael@nathist.dk

Morten D. D. Hansen,museumsinspektør 
Tlf.: +45 61 55 51 47
mortendd@molslab.dk

Nina Seirup, PR- og marketingansvarlig
Tlf.: +45 89 33 37 82
ns@nathist.dk

Pernille Mølgaard Andersen,
formidlingsinspektør, leder af skoletjenesten
Tlf: +45 89 33 37 89 
pma@nathist.dk

Preben Viggo Fejr, servicemedarbejder
Tlf.: +45 40 40 36 27
preben@nathist.dk

Susanne Bøgeskov, butiksmedhjælper
Tlf.: +45 89 33 37 33
sb@nathist.dk

Thomas Secher Jensen, seniorforsker
Tlf.: +45 89 33 37 86
tsj@nathist.dk

Tina Ruhe, regnskabsassistent
Tlf.: +45 89 33 37 22
tr@nathist.dk

Tom Lund, biblioteksmedarbejder
Tlf. +45 89 33 37 20
tomlund@nathist.dk

 

Gratis i det grønne

Kom med på gratis guidede naturture - i Aarhus, i Mols Bjerge og i din baghave.

Se mere i kalenderen

Naturhistorisk Museum · Wilhelm Meyers Allé 210, Universitetsparken, 8000 Arhus C · Tlf 86129777 · nm@nathist.dk · www.nathist.dk